Mulligan Concept manuálterápia
A koncepció az ízületek hibás pozícionálásának elméletén alapul, amelynek korrigálásával a terapeuta mentesíti a beteget a fájdalomtól és helyreállítja az ízületek normál mozgástartományát. Ennek a koncepciónak a mérlegelésekor azt gondolhatnánk, hogy a "helytelen elhelyezés" a statika megsértését jelenti, és ennek megfelelően a beteg tüneteinek nyugalomban kell lenniük, ugyanakkor a "helytelen elhelyezés" miatt vannak mozgási problémák is, amelyekben a tünetek mozgáskor jelentkeznek. Az ízületek és a környező szalagok szerkezete olyan, hogy a mozgás bennük csak bizonyos irányokban lehetséges, és a csúszás minimális összenyomódással történik (Kapadzhi 1987). Az ízületi felületek helyzetében bekövetkező változások oka lehet akut trauma és / vagy kisebb alternatív mozgásminta miatt bekövetkezett trauma. Ez merevséghez, fájdalomhoz és izomgyengeséghez vezethet a régióban. A "helytelen elhelyezés" nem kifejezett változás az ízületi felületek viszonyában, és ezért tapintással vagy röntgenvizsgálattal nem mutatható ki. Vizsgálatukban Ramsey és Hamilton (1975) bebizonyította, hogy a boka instabilitása 1 mm amplitúdóban a sípcsont és a boka ízületi felületein a súlyeloszlás arányának változásához vezethet 42,3% -os térfogatban. Viszont számos nem kívánt következményhez vezethet. Ez a testünk egyéb ízületeinek is tulajdonítható. Mulligan koncepciójával kapcsolatban elmondhatjuk, hogy az ízület mozgatása a "helyes" kivételével bármely más irányba a tünetek súlyosbodásához vezet. Ugyanez vonatkozik az ízületek helyes irányú mozgatására is, de túl nagy erő alkalmazásával. A mozgósító hatásnak nagyon pontosnak kell lennie, a mozgás teljes tartományában folytatnia kell.
A Mobilisation With Movement koncepció a manuális terápia új megközelítése. A koncepció lényege az, amelyben a beteg olyan mozdulatot hajt végre, amely korábban fájdalmas volt. Abban az esetben, ha a mozgás során a fájdalom továbbra is fennáll a mozgás közben, Mulligan technika ellenjavallt - ez a megállapítás a koncepció aranyszabálya (csak akkor, ha minden mozgósítási lehetőséget kipróbáltak, de a fájdalom továbbra is fennáll és / vagy fokozódik).
Abban a pillanatban, amikor a terapeuta megtartja a mobilizációt, a beteg mozgást végez. Az lehet aktív, passzív, asszisztív vagy ellenálló. A páciens által végrehajtott mozgást az határozza meg, hogy milyen tünetek jelentkeznek a kezelés idején. Leggyakrabban a beteg aktív, független mozgásokat végez. A koncepcióban azonban vannak olyan technikák, amelyekben a beteg nem hajt végre semmilyen mozgást, például a nyaki gerinc nyújtás.
A Mulligan koncepció szerves része az övmobilizáció. A mozgósítások során az öv a páciens stabilizálása a választott helyzetben, nyújtás, az orvos kezének segítése és közvetlen mozgósítás. Mindebben az öv egyszerűen pótolhatatlan segítség.
A Mulligan Concept másik jellemzője a ragasztási technikák.
Ezeket a technikákat alkalmazzák a mobilizáció rögzítésére. A ragasztáshoz nem rugalmas szalagot használnak, amelyet öntapadó hátlapra ragasztanak.
Így a Mulligan Concept az egyik vezető módszer a mozgás tartományának helyreállítására az ízületekben, amelyekben fájdalom jelentkezik. A terápia azonnali hatása önmagáért beszél!
JELENTKEZÉS